Sejm zmienił przepisy dotyczące kart parkingowych. Za przyjęciem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i Kodeksu wykroczeń głosowało 438 posłów, nikt nie był przeciwko, a od głosu wstrzymała się jedna osoba. Tłumaczymy, na czym polegają najważniejsze zmiany.
Procesowi nowelizowania przepisów dotyczących kart parkingowych od początku towarzyszyło wiele kontrowersji, także na naszym portalu. Sam projekt podlegał mniejszym lub większym zmianom, dlatego wyjaśniamy, co Sejm ostatecznie przyjął, przypominając, że nowe przepisy muszą jeszcze zaakceptować Senat i podpisać prezydent.
Poniżej najważniejsze zmiany dotyczące zasad wydawania kart parkingowych:
1. Kartę parkingową, uprawniającą do parkowania na tzw. kopertach, będą mogły otrzymać osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a jednocześnie z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
2. Dla osób do 16 r. ż., które nie mają w orzeczeniu określonego stopnia niepełnosprawności, warunkiem otrzymania karty parkingowej będzie ograniczona możliwość poruszania się.
3. Osoba spełniająca powyższe warunki otrzyma imienną kartę parkingową.
4. Karta parkingowa dla prywatnej osoby będzie wydawana na czas określony, w oparciu o okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż na 5 lat.
5. Karta będzie wydawana także placówkom, które posiadają samochód do przewozu osób z niepełnosprawnością; w takiej karcie wpisany będzie numer rejestracyjny samochodu, który jest własnością danej placówki.
6. Karta dla placówki wydawana będzie na 3 lata.
7. Organem wydającym kartę parkingową będzie przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.
8. Karty będą zewidencjonowane w centralnej ewidencji, która będzie częścią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
9. Zostanie wprowadzona kara w wysokości 2 tys. zł dla osób, które bezprawnie posługują się kartą parkingową. (np. używają karty na osobę zmarłą).
10. Zostanie wprowadzony obowiązek wyznaczania adekwatnej do wielkości parkingu liczby miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością:
– 1 stanowisko – jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 6–15;
– 2 stanowiska – jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 16–40;
– 3 stanowiska – jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 41–100;
– 4% ogólnej liczby stanowisk, jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi więcej niż 100.
11. Nowelizacja ustawy wchodzi w życie 1 lipca 2014 r. z poniższymi wyjątkami:
– przepis o dodatkowej karze w wysokości 2 tys. za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia;
– przepis dotyczący wyznaczania miejsc parkingowych wchodzi w życie 1 września 2014 r.;
– przepis dotyczący wprowadzenia centralnej ewidencji wchodzi w życie 4 stycznia 2016 r.
12. Obecnie obowiązujące karty parkingowe stracą ważność 30 listopada 2014 r.
Źródło: www.niepelnosprawni.pl