Od lipca siedmiogodzinny czas pracy dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

Rząd przyjął projekt wprowadzający z mocy prawa krótszy, siedmiogodzinny czas pracy dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Taki skrócony czas pracy będzie obowiązywał pracowników z niepełnosprawnością bez potrzeby uzyskiwania przez nich zaświadczenia lekarskiego, jak jest to wymagane obecnie – zakłada projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

W 2012 r. wydłużono czas pracy osoby niepełnosprawnej z 7 do 8 godzin dziennie. Pracownicy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogli pracować w skróconych normach czasu pracy tylko na wniosek lekarza. Trybunał Konstytucyjny w czerwcu 2013 r. zakwestionował przepis uzależniający stosowanie skróconego wymiaru pracy od uzyskania odpowiedniego zaświadczenia od lekarza.

TK wskazał, że przepis ten jest sprzeczny z konstytucją, m.in. dlatego, że nie przewiduje żadnej procedury odwoławczej w razie odmowy wystawienia zaświadczenia o konieczności zastosowania skróconej normy czasu pracy. Nowe prawo ma zrealizować ten wyrok.

Zgodnie z rządowym projektem, czas pracy osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym i umiarkowanym nie będzie mógł przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Zmiany przygotowało Rządowe Centrum Legislacji.

CIR przypomniało, że – zgodnie z wyrokiem TK – tylko do 9 lipca 2014 r. osoby z niepełnosprawnością, którym lekarz nie zalecił pracy w krótszym wymiarze, będą pracować maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Po tym dniu przepisy obecne tracą moc.

(źródło: www.niepelnosprawni.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *